33 sposoby na redukcję stresu

Stres utrudnia życie, to wiemy na pewno. Stres pomaga w życiu – to także pewne. Ale gdyby zadać pytanie: co wolisz? Życie bez stresu czy ze stresem? Co wybierzesz?

dsc_3122.jpg

Niektórych stres motywuje, innych osłabia. Dla każdej z tych dwóch grup ludzi jest jednak niebezpieczny. Jak go zredukować? Jest na to kilka sposobów. Są to oczywiście sposoby, które redukują stres w codziennym życiu, a mianowicie nie pozwalają mu się w ogóle pojawić. Może któryś z nich podpasuje Ci na tyle, że zaczniesz go stosować w swoim życiu?

 1. Wstawaj rano o kilka minut wcześniej. Będziesz mieć więcej czasu dla siebie, na uporządkowanie swoich spraw przed wyjściem do pracy, na spokojne śniadanie (szybkie połykanie posiłku nie sprzyja odstresowaniu). Gdy pojawi się nieoczekiwana rzecz do wykonania zawsze znajdzie się na nią kilka minut właśnie poprzez wcześniejsze wstawanie.
 2. Jeśli lubisz dłużej pospać, to zawsze przed pójściem spać przygotuj sobie wszystko co będzie Ci niezbędne rano i co usprawni wstawanie (np. przygotuj ubranie, uprasuj coś, zrób kanapki do pracy lub szkoły, które z powodzeniem można przechować do rana w lodówce oraz inne tego typu czynności)
 3. Spiesz się powoli. Po pierwsze nie musisz jechać szybko samochodem, by zdążyć na czas do pracy czy szkoły. Nawet jeśli spóźnisz się kilka minut, nikt specjalnie na tym nie ucierpi. Po drugie, czy nie zauważyłeś, że osoby, które zazwyczaj Cię wyprzedzają na drodze i pędzą na złamanie karku zazwyczaj znów Cię spotykają na światłach? Lub co najwyżej są 3 minuty szybciej na miejscu niż ty? Nie warto ryzykować nerwów i czasem nawet życia (nie tylko swojego) by być punktualnie lub o 2 minuty przed czasem.
 4. Planuj – życie bez planu jest po prostu niezorganizowane i przy tym stresujące. Nie musisz planować niczego na 3 lata wprzód – życie i tak to zweryfikuje, ale wystarczy prosty plan na kolejny dzień. Co zamierzam zrobić, co muszę wykonać, co mogę zrobić, co chcę wykonać. Kilka prostych zdań o projektach na kolejny dzień i od razu życie staje się prostsze. Do tego można skreślać czynności, które się już wykonało, co znacznie mobilizuje. Np. O zostały mi jeszcze tylko 2 zadania, a mam jeszcze tyle czasu przed sobą. To bardzo rozluźnia.
 5. Naucz się rezygnować z planu, bądź spontaniczny. Nawet jeśli dzień wcześniej skrupulatnie wypunktowałeś zadania na dziś, a właśnie pojawiły się nowe rzeczy do zrobienia lub czynność, która całkowicie zmienia Twoje plany, to nie załamuj się. Życie jest za krótkie na to, by stresować się jednym zmienionym dniem. Jeśli coś Ci wypadło – skorzystaj z okazji – może to będzie naprawdę ekscytujące zadanie?
 6. Pamięć zawodzi? Bez stresu… Starzejemy się, to prawda, ale jak każdy i każda cząstka we wszechświecie. Nie ma co załamywać rąk, że nie pamiętasz co miałeś zrobić lub kto ma dziś urodziny. Po prostu notuj – nigdy nie mów – nie zapomnę. To zdarza się każdemu. Naprawdę. Karteczki na lodówce, notes, przypominacz w telefonie – wszystko to powstało dla ludzi – korzystaj zatem.
 7. Ubezpiecz się. Zamiast zamartwiać się złodziejami samochodów, ekstremalną jazdą na rowerze czy zalaniem mieszkania – po prostu się ubezpiecz. Jeśli nie wiesz, jak to odstresowuje, to po prostu spróbuj. Po to właśnie pracują Ubezpieczyciele. I nawet jeśli słyszałeś cytat Woodego Allena: „Są gorsze rzeczy od smierci. Czy zdarzyło ci się spędzić wieczór ze sprzedawcą polis ubezpieczeniowych?” to nie ma się co martwić. To naprawdę mili ludzie, którzy tak jak Ty wykonują swój zawód. (nie, nie jestem sprzedawcą polis, nikt w mojej rodzinie nie zajmuje się tą działalnością)
 8. Każdego dnia znajdź czas na zrobienie czegoś co po prostu uwielbiasz. Godzina z książką? Rozmowa z przyjaciółką?Poranna prasa? Film w kinie? Cokolwiek sprawia Ci radość, jesteś wart tego, by znalazło się w Twoim codziennym kalendarzu.
 9. Zrób coś miłego dla kogoś. Przeprowadź staruszkę przez ulicę (o ile właśnie tego chce), pozmywaj naczynia za mamę, nakarm bezdomne zwierzę, poczytaj kuzynce książeczkę, wyjdź z psem sąsiada na spacer, pomaluj płot wujkowi czy pomóż siostrze w nauce… to takie proste, a daje tak wiele satysfakcji. Jeśli masz więcej czasu, siły i chęci – możesz zająć się działalnością charytatywną lub wstąpić do jakiejś grupy wsparcia – pomaganie innym naprawdę uspokaja. Widzisz wtedy jak hojnie obdarzył Cię los… a Twoje małe stresy przestają mieć aż tak ogromne znaczenie.
 10. Czasem odpuść – Kłótnie, wrzaski, wypominanie – któż tego nie zna. Warto czasem komuś odpuścić – jeśli nie dla niego, to dla siebie i własnego zdrowia. Stres zabija – pamiętaj o tym. Odpuść zatem rodzinie, sąsiadom, znajomym, obcym ludziom w samochodzie – nie ma po co być złym dla innych. Pamiętaj – wszystko to co zrobisz innym, wróci do Ciebie po trzykroć.
 11. Zadbaj o siebie. Nic tak nie stresuje na mieście czy podczas spotkań jak nieumyta głowa, brak makijażu, niewyprasowana koszula, złamany paznokieć czy przepocone skarpetki. To stres, który szybko można wyeliminować.
 12. Ułatwiaj sobie życie – np. nie schylaj się ze szmatą do mycia podłogi, zainwestuj w mopa lub inne urządzenie czyszczące, kup roboty kuchenne – oszczędzisz nie tylko czas, ale i własne zdrowie i chęci do gotowania. Daj sobie na luz.
 13. Naucz się mówić – Nie. Jeśli nie masz na coś ochoty, po prostu nie podejmuj się, że to zrobisz. Nie chcesz wyjść, nie chcesz komuś pomóc – to naprawdę nic złego. Lepiej odpocząć w domu, niż stresować się, że robisz rzeczy na które naprawdę nie masz ochoty. Jeśli nie mówisz NIE codziennie, to znaczy, że wszystko z Tobą w zupełnym porządku.
 14. Rób wszystko w swoim czasie, nie odkładaj nic na jutro – w końcu nie wiesz co jutro może się wydarzyć i czy naprawdę daną rzecz będziesz w stanie wykonać. Jeśli masz coś zrobić, zrób to teraz… Chociaż niektórzy mówią: Co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze – będziesz mieć dwa dni wolnego…
 15. Odkładaj wszystko na swoje miejsce – oszczędzisz czas, będziesz wiedzieć co gdzie się znajduje i raz jeszcze – oszczędzisz czas i nerwy. Mniej sprzątania i szukania, więcej czasu na przyjemności.
 16. Przestań być perfekcjonistą – nikt taki nie jest. Perfekcjoniści to sztywniaki, którzy nie mają tolerancji ani dla siebie ani dla nikogo innego. Chcesz należeć do grupy sztywniaków? Rób co do Ciebie należy, staraj się robić to dobrze, jak nie wychodzi, to wyjdzie kiedy indziej.
 17. Uprawiaj sport, dbaj o sylwetkę, wtedy na plaży nie pojawią się kompleksy, a Ty w końcu się naprawdę zrelaksujesz.
 18. Zdrowo się odżywiaj. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie stresu podczas kontroli u lekarza i będziesz świetnie czuł się przez całe życie.
 19. Śmiej się – bo jak to mówią – zdrowie. Oglądaj komedie, śmieszne kreskówki, czytaj i opowiadaj kawały, zostań fanem kabareciarzy, oglądaj śmieszne filmiki w sieci… rozśmieszaj się na wszystkie możliwe sposoby. No i śmiej się z siebie. Redukcja stresu zapewniona. Czy słyszałeś o kimś, kto po obejrzeniu dobrej komedii, zamartwiał się podatkami, które trzeba zapłacić?
 20. Czas na przerwę, czas na… i tu reklama słodkich czekoladowych wafelków. W czasie pracy rób sobie kilka przerw, przejdź się, zrób cokolwiek innego, co pozwoli zapomnieć o zadaniu do wykonania czy stresującej rozmowie. Po takim nie myśleniu, pomysły zaczną sypać się jak z rękawa. Inspiracja wkroczy do oczyszczonego mózgu ze zdwojoną siłą.
 21. Wyłącz telefon – jeśli nie czekasz na ważną rozmowę, po prostu go wyłącz na jakiś czas. Przerywany telefonami sen lub drzemka stają się koszmarem. Zrelaksuj się w samotności.
 22. Oddychaj głęboko. Stres wyjdzie wraz z oddechem. Jeśli chcesz możesz wypróbować oddechów znanych z ćwiczeń jogi.
 23. Ucz się, nie odwalaj tego. W końcu uczysz się dla siebie. Może nie wszystko Cię interesuje, ale stresu na pewno nie zaznasz, jeśli wszystko dobrze opanujesz. Sprawdzian, klasówka czy egzamin – nic Cię nie zaskoczy, a Ty bezstresowo rozwiążesz każde zadanie.
 24. Nie pij za dużo. Dzięki temu nie zabrudzisz taksówki, łatwo trafisz do domu i nie obudzisz się na ogromnym kacu. Kilka drinków pomoże Ci się rozweselić i dobrze bawić… trochę więcej zaburzy Twój stan świadomości. A stres potem ogromny… Co ja właściwie wczoraj robiłem?
 25. Weź kąpiel lub prysznic, gdy czujesz, że zaraz poczujesz się zestresowany. Wanna pełna wody z aromatycznymi olejkami rozluźni Cię, zaś strumienie chłodnej wody z prysznica obudzą Cię do życia.
 26. Przestań zadręczać się brakiem kasy, zacznij ją po prostu zarabiać. A pracę znajdziesz, jeśli naprawdę tego chcesz.
 27. Przestań narzekać i marudzić – to dwie najgorsze ludzkie cechy. Jeśli naprawdę Ci źle, zacznij coś z tym robić, nie ma drogi bez wyjścia. A może tylko potrzebujesz współczucia i uwagi? Patrz na świat bardziej optymistycznie, aż nie będziesz mieć na co narzekać.
 28. Przestań oceniać innych – zacznij oceniać siebie. Czy naprawdę jesteś ideałem? Daj szansę innym na spełnianie swoich marzeń, w końcu każdy ma prawo do szczęścia. Oczernianie kogoś jest zwykłą zazdrością. A jak zazdrościsz, dlaczego sam nie zaczniesz podążać w kierunku realizacji swoich marzeń. Czy widziałeś spełnionego człowieka, który mówi o innych źle?
 29. Nie obwiniaj się o wszystko – każdy ma prawo do popełniania błędów i do ich naprawiania. Na pewno Ci się uda. Wierzę w Ciebie.
 30. Bądź życzliwy dla innych, rób drobne przysługi, a zapewne te osoby odwzajemnią się Tobie szybciej niż myślisz. Jeśli nie, to na pewno ktoś inny zrobi to za nie.
 31. Zmień stresującą pracę. Żyjemy na szczęście w takich czasach, że każdy może zmienić pracę czy się przekwalifikować. Jeśli nie chcesz każdego dnia narzekać na swoją pracę, po prostu znajdź inną, taką która Cię usatysfakcjonuje. Nie zasługujesz na to, by sporą część dnia stresować się przez swoje obowiązki.
 32. Wyjedź na wakacje. Każdy ma prawo do odpoczynku i relaksu. Wrócisz pełen nowych sił.
 33. Znajdź hobby, które ogarnie Cię bez reszty, które pozwoli zapomnieć o stresach dnia codziennego. Myśl o tym hobby powinna towarzyszyć Ci każdego dnia, dzięki czemu pozwoli Ci to przetrwać trudne chwile

dsc_8879.jpgTe 33 sposoby na redukcję stresu to oczywiście nie wszystkie możliwości jakie są do wykorzystania. Czerp inspirację z życia ludzi wyglądających na optymistów, z tych, którzy cieszą się z każdego nadchodzącego momentu ich życia. Nawet jeśli jest stresujący… a przede wszystkim staraj się jak najczęściej unikać stresu stosując te lub całkiem inne metody.

dsc_8897.jpg

Bądź optymistą – życie jest piękne, chociaż trudne – Wszystko będzie OK:)

źródło: Forto.pl
fot. Forto.pl