Do serca przytul psa…

Nie od dziś wiadomo, jaki wpływ na człowieka ma obecność zwierząt w jego życiu. Warto przytoczyć kilka pozytywnych aspektów posiadania jakiegokolwiek zwierzęcia domowego lub nawet hodowlanego. Jak takie zwierze potrafi odstresować człowieka, pozytywnie wpłynąć na jego samopoczucie, na relacje z innymi ludźmi i uspokoić skołatane nerwy.

pies.jpg

1. Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Wystarczy wspomnieć o leczeniu z udziałem psów zwanym Dogoterapią lub Kynoterapią. Jest to terapia z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów, które mają na celu wspomaganie innych terapii konwencjonalnych. Pies na zajęciach terapeutycznych wprowadza element spontaniczności, serdeczności, miłości i zabawy, tak potrzebny w rehabilitacji – szczególnie zaś dzieci, ale nie tylko. Kynoterapia pomaga rozwijać mowę, przełamywać lęki, stymulować zmysły, uczy koordynacji ruchowej. Pomaga w budowie własnej wartości, łagodzi stres, motywuje do podejmowania działań. Pomaga w budowaniu więzi. Na temat Dogoterapii możesz przeczytać na stronach fundacji: Razem w Świecie czy Ama Camen.

2berese.jpg

Pies to najszybciej przywiązujące się do człowieka stworzenie. Jest wierny, oddany, kocha całym sobą i broni swego właściciela, gdy grozi mu niebezpieczeństwo. Już samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z dobrze ułożonym psem dodaje pozytywnego myślenia. Dotykanie, głaskanie psa bardzo uspokaja, wprowadza element harmonii w życie człowieka. Nie trzeba się też zastanawiać nad innymi pozytywami, jak np. spacery z psem, które wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie i kondycję. Psy pomagają w życiu osobom samotnym. Dzięki pupilowi, taka osoba ma się kim opiekować, jest za swojego przyjaciela odpowiedzialna co wpływa na poczucie wartości i chęć do życia.

kot.jpg

2. Kot – ciepłe stworzenie

Pomimo iż koty to największe indywidualności wśród stworzeń, to jednak nie można zaprzeczyć, że przywiązują się nie tylko do miejsc, ale i do człowieka. Potrafią bronić dzieci, terytorium, są wdzięczne za okazane im serce i swoim zachowaniem zawsze potrafią poprawić humor. Koty to jedne z najciekawszych zwierząt, mają osobowość, są niezależne, chadzają własnymi ścieżkami, a jednocześnie potrafią się dostosować. Jaki zatem mają wpływ na człowieka? Wielbiciele kotów potwierdzą, że ogromny. Koty uczą niezależności, asertywności, lojalności. Nastrajają pozytywnie człowieka do świata. Koty, podobnie jak psy, również wykorzystywane są do terapii, szczególnie osób starszych, pacjentów szpitali, dzieci z domów dziecka, osób niepełnosprawnych czy pacjentów szpitali psychiatrycznych.

kot2.jpg

Koty mają również właściwości lecznicze. I o ile dość dziwnie to brzmi, jest to prawda, dzięki której wielu ludzi powraca do zdrowia. Podobnie jak dogoterapia, koty również mają swoją terapeutyczną nazwę – to felinoterapia. Pomaga ona osobom, które nie mogą z jakichkolwiek przyczyn korzystać z dogoterapii. Koty wpływają pozytywnie na ludzi, pomagają pozbyć się stresu, działają uspokajająco. Mruczenie bardzo pozytywnie wpływa na psychikę osób objętych terapią. Koty mają też wpływ na nasze ciało. Wystarczy, że taki kociak położy się na bolącym nas miejscu (szczególnie np. nerki), a jego energia i ciepło pozbawią lub zniwelują znacznie ból.

konie.jpg

3. Koń – oddany przyjaciel

Hipoterapia – czyli terapia z udziałem koni, ma na celu poprawienie zdolności psychomotorycznych osób niepełnosprawnych, z uszkodzeniami słuchu lub wzroku, osób po przebytych chorobach i niedostosowanych społecznie. Ta niezwykła terapia wprowadza harmonię i radość w życie osób poddających się temu sposobowi leczenia. Konie stają się w tym wypadku współterapuetami i dzięki swojemu zachowaniu pomagają w leczeniu i rehabilitacji.

kon.jpg

Zresztą wystarczy zapytać wszystkich wielbicieli jazdy konnej, jak na nich wpływa obcowanie z tym niezwykłym zwierzęciem. Koń to zwierzę bardzo niezależne i pędzące ku wolności, pomimo pewnego udomowienia. Gdy poczujesz z nim tę więź, gdy będziesz szanował jego niezależność – z pewnością uda Ci się nawiązać z nim bliższy kontakt. Przebywając zaś i obcując z końmi poczujesz się silniejszy i pewniejszy siebie. Pozytywna energia i dobre samopoczucie – to właśnie uzyskasz dzieląc z tym zwierzęciem swoje chwile. Pamiętaj jednak – koń ma świetną pamięć.

ptak.jpg

4. Ptaki – piękno i niezależność

Ptaki to jedne z piękniejszych stworzeń. Nie zawsze daje się je oswoić, czasem jednak odpowiednio wychowany ptak pozwoli Ci na nieco więcej. Co daje zatem posiadanie ptaka w swoim domu lub obserwacje ich za oknem? Ptaki – w zależności od rodzaju potrafią być niesamowitymi kompanami człowieka. Potrafią rozbawić i rozśmieszyć swoim zachowaniem, swoimi krzykami, piskami i bitwami. Latające ptaki to piękny i niesamowity widok. Wpływają zatem na człowieka ożywczo, uczą radości, same będąc radosne i uspokajają skołatane nerwy. Piękny śpiew kanarka, skowronka lub np. słowika potrafi uspokoić, a nawet wzruszyć – zatem śpiew ptaków wpływa niewątpliwie na naszą wrażliwość.

papuga.jpg

Mieć za przyjaciela ptaka to jak wygrać los na loterii – wiedzą o tym właściciele np. papug. Ptak, z którym można się pobawić, pośmiać z jego wygłupów czy posłuchać jak próbuje ludzkiej mowy jest chyba najlepszą terapią odstresowującą jaką można sobie zafundować.

owca.jpg

5. Zwierzęta hodowlane – piękno i smutek

Pomimo iż zwierzęta hodowlane nie zawsze dożywają późnej starości, to jednak obcowanie z nimi pozwala na uzyskanie pewnej wrażliwości, uczy pokory i pomaga w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Nie ważne czy to krowa, świnia, koza, owca, kura czy inne stworzenie, możemy mieć pewność, że te zwierzęta mają na nas niesamowity wpływ, gdy tylko znajdujemy się w ich towarzystwie.

Nie jest istotne, czy posiadasz psa czy kota, czy jeździsz konno czy dokarmiasz ptaki zimą – ważny jest już sam kontakt ze zwierzętami. Uczą one tolerancji, miłości, szacunku, dają ciepło i przywiązują się nie mniej niż człowiek. Jeśli czujesz, że możesz pomóc jakiemuś porzuconemu psu lub kotu, zaadoptuj je i daj mu to czego najbardziej potrzebuje – dużo miłości i swobody. W zamian otrzymasz znacznie więcej… Możesz tego dokonać w schronisku w swoim mieście lub za pośrednictwem internetu: Adopcje lub Schroniska.

źródło: Forto.pl
fot. Dreamstime · Sxc · Forto.pl