Joga – sposób na lepsze życie

Joga to nie magiczny lek na stres, zresztą jak każda inna aktywność fizyczna. Jeśli jednak mówić o wysiłku fizycznym, to należy skierować się bardziej w kierunku Hatha Jogi, gdyż sama Joga to system filozoficzny. Jeśli nie masz ochoty zagłębiać się w filozofię indyjską, może w Twoim przypadku wystarczy jedynie kilka Asan, czyli pozycji znanych z Jogi.

yoga4.jpg

Celem Asan jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii ciała, czyli również pozbycia się napięcia z mięśni wywołanych przez stres. Ważne by w wykonywaniu poszczególnych pozycji wyciszyć się, zrelaksować, poddać się całkowicie i nie myśleć o niczym. Rozciąganie, rozluźnianie, wzmacnianie – to zapewni nam ćwiczenie Hatha Jogi.

joga3.jpg

Kolejnym elementem, który łączy się z Jogą, są ćwiczenia oddechowe, zwane Pranajama. Dzięki odpowiedniemu oddechowi jesteśmy w stanie pozbyć się toksyn z naszego ciała, wyciszyć umysł, zacząć kontrolować emocje i lepiej „zarządzać” swoim organizmem.

joga5.jpg

Najlepsze rezultaty osiągniesz ćwicząc codziennie, joga to nie aktywność na jeden wieczór, gdy nie wiesz co ze sobą zrobić. Możesz rozpocząć ćwiczenia w szkole jogi, gdzie instruktor pomoże Ci w wykonywaniu asan lub też w domu – z książką lub płytą DVD z odpowiednim nagraniem. Każdy sposób jest dobry.

joga2.jpg

Jakie korzyści osiągniesz dzięki uprawianiu Hatha Jogi? Przede wszystkim: zwiększysz elastyczność swojego ciała, siłę i równowagę – zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Będziesz bardziej skoncentrowany, wyciszony i zrelaksowany. Otworzysz umysł i duszę na świat i samego siebie, poczujesz się lepiej we własnej skórze. Schudniesz i wymodelujesz swoje ciało. Wspomożesz swój umysł w walce z depresją, nerwicą. Możesz zwalczyć bóle głowy i stawów. Dzięki odpowiedniemu oddychaniu i wykonywaniu asan korzystnie wpłyniesz na system nerwowy, krążenia, wydajność mięśni, zwiększysz procesy metaboliczne.

joga.jpg

Pamiętaj by dobierać asany w zgodzie z samym sobą, ze swoim stanem ciała, umiejętnościami i wiekiem, jak również swoimi dolegliwościami. Niczego nie rób na siłę, ale idź do przodu, nie spiesz się, wszystkie pozycje wykonuj w swoim tempie, w zgodzie z oddechem. Zobaczysz, jak po kilkunastu zajęciach Twoje ciało wzmocni się i rozciągnie, a umysł nabierze dystansu do świata. Joga to nie zawody, nie musisz w niej niczego nikomu udowadniać, jesteś tylko Ty, Twoje ciało, umysł i dusza oraz cały wszechświat, który poznasz po prostu wyciszając się.

joga7.jpg

Nie tylko joga, ale i każda aktywność fizyczna uruchamia procesy związane z naszym ciałem i umysłem. Nie ważne jest bowiem jaki sport uprawiasz czy aktywność fizyczną – ważne, że sprawia Ci to radość, nie niszczy zdrowia i dzięki temu po prostu się ruszasz. Wiadomo bowiem, że ruch wpływa na wydzielanie endorfin, czyli hormonu szczęścia. Bądź zatem szczęśliwy, dużo się ruszaj, wycisz się, zwolnij i poznaj swój umysł. Praktyki Jogi z pewnością Ci w tym pomogą.

joga6.jpg

Ten krótki artykuł ma Cię zachęcić do poznawania tajemnic Jogi, chcesz wiedzieć więcej? Poczytaj: Joga Portal,Yoga Journal

fot. SXC