Zrób to teraz…

Co masz zrobić dzisiaj, zrób pojutrze, będziesz miał dwa dni wolnego… czy to nie jest ciekawa modyfikacja: co masz zrobić jutro, zrób dziś…? Zastanawiając się nad tym, można stwierdzić, że owszem, będziesz miał dwa dni wolnego od wykonania tego zadania, ale Twój umysł będzie ciągle blisko tego co masz zrobić. W końcu stwierdzisz, że czas za szybko leci, zaczniesz się denerwować, że to odłożone zadanie trzeba wykonać lub znów przełożysz termin zakończenia. I tak w kółko. Nasz umysł nie lubi niedokończonych spraw, woli, gdy wszystko jest zrobione w terminie, na czas i to w dodatku tak, by wszystko było w jak najlepszym porządku. Umysł wie co dla Ciebie dobre, ale cała reszta, niestety jest zbyt leniwa, żeby posłuchać swojej intuicji. Ile to razy się zdarza, że niedokończone w terminie zadanie psuje nam szyki, nie pozwala cieszyć się życiem lub przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

dsc_8655.jpg

1. Praca

Często zapewne zdarza Ci się w pracy, że musisz wykonać jakieś dodatkowe zadanie, które akurat się pojawiło. Denerwujesz się, bo to burzy Twój plan działania, zatem odkładasz je na potem. Z tego potem robi się jutro lub nawet za tydzień. Szef jest wściekły, kontrahenci niezadowoleni, a Ty zestresowany, bo to niewielkie zadanie nagle urosło do rangi olbrzymiego problemu. Co zatem robić, żeby wszystko było na czas, dobrze wykonane i by wszystkich zadowolić? Przede wszystkim oceń ile czasu może zabrać Ci to zadanie, jeśli kilka minut lub kilka godzin – zrób to od razu, zakończysz je i skreślisz z listy rzeczy do zrobienia. Jeśli dłużej – tak rozplanuj zadanie, by np. jego wykonanie przeplatać z zadaniami wcześniej zaplanowanymi. W ten sposób nie wpadniesz w rutynę, a skupiając się na innych zadaniach, odświeżysz umysł i może wpadniesz na zupełnie nowy pomysł. Pamiętaj – im dłużej zwlekasz, tym całkiem proste zadanie do wykonania staje się coraz trudniejsze, coraz ciężej Ci się do niego zabrać i coraz bardziej się stresujesz, gdy masz je wykonać. Przypomina to trochę kulkę śniegu, którą zrzucasz ze wzniesienia, przylepia się do niej śnieg i rośnie, rośnie, tak więc gdy spotkasz ją na u stóp góry, z pewnością nie zdołasz jej udźwignąć.

czas.jpg

2. Dom

Dom to miejsce, w którym lubisz spędzać czas po pracy. Zmęczony zadaniami, które spędzają Ci sen z oczu (oczywiście te, które odłożyłeś na później) nie masz ochoty na zajmowanie się domem. Chodzi tu przede wszystkim o porządki domowe, ale również spotkania z Twoją własną rodziną. Wyobraź sobie sytuację – leży w zlewie kilka kubeczków po kawie i 2 talerzyki. Podchodzisz do zlewu, widzisz co w nim leży, jednak nie przejdzie Ci przez myśl, żeby je umyć. Zajęło by to najwyżej 3 minuty. Mija kilka godzin, robisz obiad, podwieczorek, kolację – w zlewie pojawia się coraz więcej naczyń. Po żadnym z posiłków oczywiście nie pozmywasz. I tak góra naczyń zostaje na wieczorne mycie. O ile nie posiadasz zmywarki, teraz musisz zakasać rękawy i zająć się stertą naczyń. O ile oczywiście to robisz. Stwierdzasz, że jesteś zbyt zmęczony i pozmywasz rano. Rankiem okazuje się, że naczynia zaschły, a Ty nie masz z czego napić się kawy, bo Twój ulubiony kubeczek oczywiście znajduje się na samym dnie tej sterty. Zabierasz się zatem do pozmywania, z bólem serca oczywiście i wielkim zniechęceniem. (kogo zresztą nie zniechęca masa brudnych, zaschniętych naczyń). Szorujesz, używasz mnóstwo płynu, woda leje się strumieniami, talerze się wywracają, nie masz miejsca na spłukiwanie naczyń. Po godzinie sterczenia masz dość, a do kubeczka jeszcze nie dotarłeś. W końcu padnięty myjesz ostatnie naczynie. Szybka, nerwowa kawa i lecisz do pracy… w której oczywiście zaległe zadania.

naczynia.jpg

3. Rozrywka

Jaka rozrywka? Przecież siedzisz w pracy do późna, bo musisz dokończyć wszystkie zaplanowane zadania, a w domu sterta naczyń, brudne pranie sprzed 2 tygodni i kurze. Rozrywkę również odkładasz na kiedy indziej.

teraz.jpg

I tak, w stresie, w niesamowitych nerwach upływa Ci życie. A wystarczy przestrzegać prostej zasady – co masz zrobić później, zrób teraz. Czysty umysł, mnóstwo czasu na swoje zainteresowania, czysty dom, podwyżka w pracy. Problemów coraz mniej i coraz więcej uśmiechu. Rzeczy zrobione od razu nie zalegają, nie tworzą zaległości, ułatwiają życie i pozwalają nam na robienie większej ilości ciekawych rzeczy. Nie od dziś wiadomo, że osoby, które mają sporo zajęć, mają też więcej czasu na wszystko. Ty też możesz iść w ich ślady, wystarczy, że zastosujesz tę prostą zasadę. Nie odkładaj niczego na później, życie jest zbyt krótkie, a i tak przesypiamy większość. Mniej bałaganu w naszym życiu – więcej ładu, harmonii, a dzięki temu więcej czasu na rozwój swojej osobowości.

źródło: Forto.pl
fot. Forto.pl · SXC