Jak przetrwać rozstanie?

Jednymi z najcięższych przeĹźyć w Ĺźyciu kaĹźdego człowieka są niewątpliwie rozstania. I nie jest istotne czy Ĺźegnamy się z ukochaną osobą, zwierzęciem, miejscem czy rzeczą… kaĹźda strata jest bolesna, bardziej lub mniej, jednakĹźe zawsze pozostawia ślad na duszy i w umyśle. Jak sobie poradzić z najbardziej nieprzyjemną, czyli stratą ukochanej osoby? Rozstanie, bo o nim mowa (pomijamy w tym miejscu takie wypadki losowe jak śmierć) zawsze jest trudnym przeĹźyciem dla człowieka. Skupimy się tutaj na decyzji podjętej przez jedną osobę, czyli na tzw. porzuceniu.

kartka.jpg

Porzucenie jest bardziej bolesne im więcej mamy wspomnień i spędzonych lat przy boku drugiej osoby, im bardziej ją kochamy i czujemy się z nią związani emocjonalnie i duchowo. Niejednokrotnie przyjaĹşnimy się z bliską nam osobą, dzielimy z nią smutki i radości, pomagamy w trudnych chwilach, spędzamy ze sobą czas i tworzymy intymność i swojego rodzaju własny świat. Dlatego ciężko nam zrozumieć decyzję o odejściu bliskiej nam osoby, szczegĂłlnie jeśli dotyczy ona wejścia w kolejny związek przez naszego dotychczasowego partnera. Bolesny jest to niestety temat, ktĂłry pochłonął wiele ofiar i sprawił, Ĺźe ludzie pod wpływem wielkich emocji ujawniają nietypowe dla siebie lub głęboko skrywane uczucia i zachowania. I kaĹźdy zachowuje się podczas rozstania inaczej – głośne krzyki, gniew, płacz, głęboki smutek, apatia, wyciszenie, wycofanie z Ĺźycia, przygnębienie, a czasami depresja.

para.jpg

Uczucia wybuchają, skrywane Ĺźale wydostają się na powierzchnię i stanowią swojego rodzaju tarczę lub dzidę, ktĂłrą ranimy jeszcze do niedawna ukochaną osobę. Czujemy się podle, brak nam motywacji do działania, reagujemy momentami dość dziwnie i nie dopuszczamy do siebie myśli o tym co się stało. Wciąż mając nadzieję, Ĺźe ukochana osoba się opamięta i do nas wrĂłci, prosząc o wybaczenie i przepraszając za pomyłkę. Jeśli nic takiego się nie dzieje, wpadamy w jeszcze większą rozpacz i ciężko nam się pozbierać. Nie moĹźemy się na niczym skupić, nic nas nie cieszy, a jedyną rzeczą ktĂłrą robimy w miarę dobrze jest sen i płacz (lub czasem bezsenność i brak łez) Pierwsze myśli po rozstaniu oczywiście dotyczą tego, Ĺźe juĹź nic nie będzie takie jak było, Ĺźe nigdy nie będziemy tak szczęśliwi jak kiedyś i Ĺźe nic dobrego juĹź nas nie spotka. Koniec. Kropka – do końca Ĺźycia będziemy juĹź wiecznie nieszczęśliwi.

serce.jpg

Na całe szczęście wcale nie musi tak być. Oto kilka zasad, które pomogą, a na pewno ułatwią życie po rozstaniu. Trzeba podejść do tego jak do początku czegoś fantastycznego, jak do nowej przygody, jaką mamy okazję przeżyć i przede wszystkim skupić się na tym, że to nie koniec, a dopiero początek naszej drogi, bez względu na to ile mamy lat w metryce (a jak wiadomo mamy tyle lat na ile się czujemy)

serce1

Z pewnością słyszeliście o rozstaniach par, które były ze sobą przez wiele lat, nie tworząc niczego trwałego, czekając na nie wiadomo co i nie robiąc nic w kierunku rozwoju związku, które po rozstaniu odnajdują swoje drugie połowy i nie czekając długo pobierają się lub zakładają rodzinę. Lub o osobach, które w podeszłym wieku odnajdują się i spędzają jesień życia w ramionach bliskiej im osoby. Życie jest bowiem pełne niespodzianek i nigdy nie wiadomo co czeka za rogiem. Zatem co zrobić by przetrwać rozstanie? Oto kilka prostych rad, które ułatwią nam przetrwanie ciężkich chwil.

 1. Czas leczy rany – ta prosta sentencja ma w sobie duĹźo racji – czas uleczy rany Twojej duszy, tak samo jak leczy rany ciała. Potrzebujesz czasu by do siebie dojść, by ponownie uwierzyć w siebie, w swoją wartość i w to, Ĺźe moĹźesz kochać i być kochanym. Daj sobie czas – bardzo go potrzebujesz, niczego nie przyspieszaj.
 2. Przebacz drugiej osobie zdradę waszego związku, sobie wybacz błędy jakie w trakcie jego trwania popełniłeś, spraw, by Twój umysł oczyścił się ze złych emocji.
 3. Wycisz się, zacznij medytować, poświęć chwilę w ciągu dnia na niemyślenie o niczym, na relaksację.
 4. ZastanĂłw się nad pozytywami całej sytuacji, moĹźe nie wszystko co dotyczy rozstania jest złe – masz więcej czasu dla siebie, moĹźesz robić to na co masz ochotę bez oglądania się na drugą osobę, moĹźe coś przestało Cię krępować.
 5. Jeśli nie uprawiasz sportu, właśnie teraz zacznij – aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, sprawia, Ĺźe stajemy się dla innych, ale przede wszystkim dla siebie o wiele atrakcyjniejsi, ale rĂłwnieĹź zdrowsi, pełni energii, a endorfiny jakie się wtedy wyzwalają, poprawiają nasz nastrĂłj.
 6. Pomyśl o sobie jako o singlu, aktywnej osobie, ktĂłra zwiedza świat w otoczeniu przyjaciół, jada w najlepszych restauracjach, czyta dobre książki, wychodzi wieczorami na miasto, uprawia sport, ma mnĂłstwo ciekawych hobby, dobrą, interesująca pracę i ciekawe Ĺźycie – jeśli dotychczas tego nie doświadczyłeś, zacznij wizualizować. WyobraĹş sobie siebie w takich sytuacjach, spraw, by mĂłzg włączał te obrazy do codziennej rutyny.
 7. PodejdĹş do lustra i uśmiechnij się do siebie – szczerze, z radością jakbyś zobaczył dawno niewidzianego przyjaciela. Pokochaj siebie, tylko w ten sposĂłb będziesz w stanie kochać innych i sam rĂłwnieĹź doświadczysz miłości.
 8. Porozmawiaj z przyjacielem, bliską osobą, rodzicami, rodzeństwem, rodziną, którzy być może doradzą Ci, jeśli kiedykolwiek byli w podobnej sytuacji.
 9. WyjdĹş z domu, daj się wyciągnąć na miasto lub spacer przyjaciółce, koledze czy komukolwiek innemu komu zaleĹźy na Twoim szczęściu i radosnym uśmiechu. Nie zamykaj się w domu – i chociaĹź z pewnością ciężko jest wydostać się z tego smutku, postaraj się chociaĹź na chwilę o nim zapomnieć. WyjdĹş i chociaĹź sprĂłbuj się pobawić. Muzyka, głośne rozmowy z pewnością odciągną Cię od rozpaczy na krĂłtki czas, a to juĹź prawdziwy sukces.
 10. Daj się zaprosić na randkę – jeśli masz taką okazję, umĂłw się z zapraszającą Cię osobą, nawet jeśli to jednorazowe spotkanie, będziesz mieć pogląd na to, co dzieje, się w nowym dla Ciebie, randkowym świecie i dzięki temu być moĹźe wkrĂłtce uda Ci się spotkać kogoś naprawdę odpowiedniego.
 11. Wypisz na kartce wszystkie denerwujące Cię wady Twojego byłego partnera. Być może okaże się, że było ich naprawdę dużo i nie pasowaliście do siebie.
 12. Postaraj się myśleć o rozstaniu, jako o doświadczeniu do kolekcji. O tym, że to doświadczenie nauczy Cię życia, że to po prostu kolejna lekcja, jaką musisz przejść, by wydorośleć, dojrzeć lub stać się lepszym człowiekiem.
 13. Zapomnij o nienawiści, o dramatyzowaniu, o zemście i o innych negatywnych emocjach. Pamiętaj, że to co wyślesz do innych, wróci do Ciebie ze zdwojoną mocą. Wysyłaj tylko pozytywne myśli. Najlepiej, byś chciał, by Twoja była miłość doświadczyła szczęścia, w końcu kiedyś byliście kochającą się parą i właśnie na tym Ci zależało. Niech tak pozostanie. Skoro nie możecie być szczęśliwi razem, bądźcie szczęśliwi osobno.
 14. Nie dzwoń do byłego partnera – niech i on za Tobą zatęskni (prawdopodobnie i tak mu Ciebie brakuje, chociaĹź moĹźe tego nie okazywać). Daj mu odczuć, co to znaczy pozostać porzuconym.
 15. Znajdź sobie hobby, rozwijaj się, naucz się nowego języka, idź na basen, popraw swoją kondycję, znajdź sobie jakiś ciekawy cel i dąż do niego. Poprawisz swoje samopoczucie, wzrośnie Twoja pewność siebie i po prostu się rozwiniesz. Zacznij robić to, co sprawia Ci przyjemność, a nie miałeś okazji tego robić będąc w związku. Być może było to coś, czego partner/partnerka po prostu Ci zabraniali.
 16. Obejrzyj w wesołym gronie dobrą i śmieszną komedię, nic tak nie poprawia nastroju jak salwy śmiechu w kinie lub przed telewizorem.
 17. Znajdź osobę, która Cię inspiruje, która pomimo ciężkich przeżyć doszła do czegoś w życiu i obecnie jest bardzo szczęśliwa. Przeczytaj jej życiorys, zainteresuj się tym, jak dochodziła do siebie po rozstaniu lub po prostu co robi, by cieszyć się życiem.
 18. Odnajdź w sobie radość, idź na samotny spacer, poczuj się dobrze w swoim towarzystwie, zaplanuj kolejny etap życia i ciesz się z odzyskanej wolności.

slonce.jpg

Pamiętaj, TwĂłj smutek i Ĺźal nie będą trwały wiecznie, to nie nieuleczalna choroba, na ktĂłrą nie odnaleziono leku. To po prostu nieszczęśliwy etap w Ĺźyciu, z ktĂłrego jest wyjście. Nie rzucaj się w nowy związek od razu, daj sobie czas, uspokĂłj umysł, poznawaj nowych ludzi, zastanĂłw się czego chcesz od Ĺźycia, na czym Ci zaleĹźy i czego oczekujesz od nowego, potencjalnego partnera. Wybieraj mądrze, a z pewnością uda Ci się odnaleźć szczęście, ktĂłrego szukasz. To naprawdę tylko kwestia czasu… piszę to z własnego doświadczenia…a po burzy zawsze wychodzi słońce.

fot. SXC